Kastrace feny – listopad 2015

Kastrace feny patří mezi základní chirurgické zákroky, ať už z preventivního nebo terapeutického hlediska. Kastrací feny předejdeme do budoucna mnoha problémům.

Mnoho fen onemocní tzv. pyometrou, neboli hnisavým zánětem dělohy, vznikajícím často do dvou měsíců po hárání. Onemocnění se vyskytuje ve dvou formách a to ve formě otevřené, kdy hnis tvořící se v lumen dělohy volně odtéká děložním krčkem navenek a je velmi snadno zjištěn a posléze veterinářem ihned diagnostikován. Druhou variantou tohoto onemocnění je pyometra uzavřená, kdy hnis samovolně neodtéká a hromadí se v děloze. Častými společnými symptomy jsou apatie, nechutenství, zvracení, zvýšená teplota, zvýšené pití… Vhodným terapeutickým krokem pyometry je právě kastrace feny. Kastrovat fenu s tímto onemocněním je více rizikové než kastrovat zdravou fenu.

Kastrace jako prevence onemocnění

Další výhodou včasné kastrace feny je snížení rizika výskytu nádorů mléčné žlázy ve vyšším věku. Zde platí jednoduché pravidlo, že čím dříve fenku necháme vykastrovat, tím je větší šance na to, že v budoucnu nádory mléčné žlázy nevzniknou.

Co často majitelé psů neví je, že po hárání může u feny vzniknout cukrovka, což je velmi vážné a komplikované onemocnění vyžadující intenzivní terapii.

Výhoda může být i to, že vám cizí psi nebudou skákat přes plot ve snaze nakrýt vaší fenku.

Kastrací můžete všem těmto problémům předejít a pokud v budoucnu nechcete štěňátka, je vhodné fenku nechat vykastrovat.

Pokud se pro kastraci fenky rozhodneme, je nutné dodržovat několik základních pravidel. Fenka by před a při operaci měla být zdravá a nejevit žádné známky onemocnění. Vhodné je u fenky provést před operací tzv. předoperační vyšetření, skládající se zejména z vyšetření krve, kdy se odebere pár kapek krve a stanový se hematologické a biochemické parametry. Dále se provede vyšetření srdce a zjištění jeho správné funkce. Tato vyšetření je možno provést v den zákroku. Před zákrokem je důležité zajistit dvanáctihodinovou hladovku k zamezení případného zvracení a možným komplikacím při zákroku. Při příchodu do ordinace je fenka nejprve vyšetřena, poté dostane injekci se sedativy na zklidnění. Fenka se většinou do 10 minut zklidní a odebírá se od majitele. Následně je zavedena kanyla do žíly, jsou namazány oči, aby nevysychala rohovka, oholí a vydezinfikuje se břicho, zavede se endotracheální kanyla do průdušnice, kterou při zákroku pacient dýchá. Při zákroku jsou odstraněny zpravidla vaječníky, vejcovody, děloha a děložní krček. Pacient se po zákroku vzbudí většinou velmi brzy a po pár hodinách, když je zcela vzbuzen, je předán do domácí péče. Další den je nutná kontrola na veterině, kvůli překontrolování zdravotního stavu, příjmu tekutin, krmiva a jsou zkontrolovány stehy.

Léčíme všechny vaše mazlíčky

Kde nás najdete


Kontakty

Adresa: Pichlova 1338, Pardubice 530 02

Telefon: +420 737 288 321
E-mail: info@veterinavisnovka.cz

Po, Út, Čt a Pá 9:00 – 11:00 a 15:00 – 17:00

St, So a Ne – zavřeno

Mimo ordinační hodiny – viz rezervační systém či telefonicky.