Parazitologické vyšetření trusu u psa

Odčervování psů a koček patří mezi základní chovatelské úkony. Správným odčervováním chráníme nejen své domácí mazlíčky, ale předcházíme tím i nakažení lidí nebo dětí, protože spousta střevních parazitů je přenosná ze zvířat na lidi.

 

Součástí prevence nakažení zvířat je dobrá zoohygiena. Zvířata by se měla chovat v čistých a suchých místech. Měly by být pravidelně odklízené exkrementy a měla by být udržovaná přiměřená koncentrace zvířat v daném prostředí. Zvířata by měla být krmena kvalitní potravou pro udržení dobré imunity a nemělo by se zkrmovat nepřemražené syrové maso. Samozřejmostí by mělo být dodržování základních hygienických podmínek při styku se zvířaty, jako prevence nakažení lidí a dětí.

 

Většina štěňat se rodí infikovaná nebo se brzy po narození nakazí od matky galaktogenně přes mléko. K tomu dochází i v případě, že je fena  před nakrytím odčervovaná a nevykazuje žádné známky napadení střevními parazity. Proto je důležité pravidelně a opakovaně odčervovat celý vrh štěňat i s matkou. Fena se odčervuje před nakrytím a pak až se štěňaty, podání většiny odčervovacích přípravků je při březosti kontraindikováno kvůli teratogenním účinkům.

 

První odčervení štěňat se provádí ve věku dvou týdnů přípravkem určeným pro štěňata. Dále se postupuje podle odčervovacího plánu daného přípravku, nejčastěji každé dva týdny až do dosažení třech měsíců věku (tedy ve 2., 4., 6., 8., 10., 12. a 14. týdnu). Opakování odčervení je důležité aby došlo k zachycení všech dospívajících škrkavek, kterými jsou štěňata opakovaně infikována od matky galaktogenní cestou. Od třetího měsíce věku se odčervuje každé tři měsíce až do jednoho roku věku (tedy 3., 6., 9. a 12. měsíc)

 

U dospělých psů by se mělo odčervení podávat po koprologickém vyšetřetí trusu psa, které se provádí nejlépe každé 3 – 6 měsíců. Nejlepší způsob je udělat směsný vzorek trusu psa, sbíraný alespoň 3x v týdnu ve dvoudenních intervalech. Vzorek asi velikosti vlašského ořechu je nutné skladovat v chladu, ale nesmí zmrznout. V případě nálezu vajíček se podá přípravek cíleně na daného parazita. Pokud je vyšetření negativní, není potřeba žádná endoparazitika podávat a tím zbytečně zatěžovat organismus psů.

 

Na naší klinice jsme provedli nezávislý výzkum, jehož výsledkem bylo, že nakažených je necelých 13% psů. U většiny psů tedy není potřeba vůbec podávat žádná anthelmintika (odčervovací tablety). Proto je důležité provádět preventivní koprologická vyšetření, ve většině případů se tak majitelé mohou vyhnout podávání přípravků na odčervení. Na obrázcích níže jsou vidět vajíčka škrkavek, tasemnic a isospor.

23 107

Když už  je odčervení potřeba, jsou na našem trhu dostupné různé přípravky. Pro štěňata se používají nejčastěji pasty, pro dospělé psy jsou určené hlavně tablety. Obojí působí pouze jednorázově. S delší dobou působení existují některé spot-ony (pipetky) , které se kapou na kůži mezi lopatky.

 

Při podávání antiparazitik je třeba řídit se radami veterinárního lékaře, případně dbát pokynů výrobce. Je třeba správně určit hmotnost odčervovaného psa, protože používané přípravky se často podávají právě na základě hmotnosti. Pokud by byla podaná nižší dávka, hrozilo by riziko vzniku rezistence, tedy snížení účinku preparátu. Stejně tak může vzniknout rezistence při dlouhodobém podávání přípravku se stejnou účinnou látkou, je tedy dobré po nějaké době preparáty střídat.  

Léčíme všechny vaše mazlíčky

Kde nás najdete


Kontakty

Adresa: Pichlova 1338, Pardubice 530 02

Telefon: +420 737 288 321
E-mail: info@veterinavisnovka.cz

Po, Út, Čt a Pá 9:00 – 11:00 a 15:00 – 17:00

St, So a Ne – zavřeno

Mimo ordinační hodiny – viz rezervační systém či telefonicky.